Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Mutare usa apartament fara acordul vecinilor direct ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Mutare usa apartament fara acordul vecinilor direct afectati de vecinatate

Buna ziua. Apartamentul de langa mine a fost cumparat acum cateva luni de noi proprietari care s-au gandit sa isi mute usa de la intrare luand astfel din holul blocului. Chiar daca inca de la inceput le-am zis ca nu sunt de acord pentru ca eu am patul lipit de acel perete si una e sa sune interfonul langa pat si alta e sa imi sune chiar in cap ei au zis ca nu ii intereseaza. Am aflat de la un vecin ca s-a facut o lista la intretinere si ca oamenii de pe scara au semnat ca ei sunt de acord (fara sedinta cu comitetul executiv, fara sa imi fie adus la cunostiinta acest lucru) pentru ca evident nu ii afecteaza pe ei asa ca le-am facut si eu reclamatie la primarie. Surpriza a fost ca primaria le-a dat acordul sa isi construiasca usa iar de ieri au inceput lucrarile. Ba mai mult au chemat si politia zicand ca noi ii deranjam pe ei.
Intrebarea mea este cum este posibil asa ceva cand noi avem usa lipita de zidul lor acuma si tinand cont ca legea 230/2007: Art. 39 spune clar ca "Proprietatea comună poate fi utilizată de către terţi, persoane fizice sau juridice, de drept public sau de drept privat, numai cu acordul majorităţii proprietarilor membri ai asociaţiei şi al proprietarilor direct afectaţi de vecinătate, în baza unui contract de închiriere, de folosinţă sau de concesiune." Toate discutiile de pe internet spuneau ca fara acordul celor de langa nu pot face nimic si cu toate astea au obtinut aurotizatia de constructie. Va multumesc.
Lucrarea de care amintiti poate fi executata numai in baza unui proiect de ctii. intocmit de catre o firma autorizata.
Lucrarile pot incepe in baza autorizatiei scrise emise de catre primarie pentru proiectul intocmit, daca exista avizul asociatiei de proprietari si cu avizul scris al Inspectoratului teriotorial in ctii. (ITC) pentru efectuare lucrare.
Puteti sesiza prefectura si ITC, in scris cu nr. de inregistrare/ data.
Buna ziua si va multumesc pentru raspuns. Are peste 50%+1 din semnaturile celor de pe scara (mentionez ca noi inca suntem asociatie de locatari asa ca nici nu stiu cum de au luat in seama acele semnaturi la primarie), autorizatie de constructie de la primarie si de la ITC are. Sa inteleg ca acordul meu care am usa acuma langa peretele lui si al carui confort este afectat este doar optional si nu obligatoriu?
gungrave a scris:
Apartamentul de langa mine a fost cumparat acum cateva luni de noi proprietari care s-au gandit sa isi mute usa de la intrare luand astfel din holul blocului.

Holul blocului este in proprietate comuna si nu se poate vinde sau ceda in conditiile aratate de dumneavoastra.
Poate are autorizatie si proiect sa-si mute usa pe peretele lui mai la stanga sau la dreapta de usa initiala, dar nu cred ca are autorizatie sa-si extinda apartamentul pe hol.
Sesizati serviciul de urbanism din cadrul politiei locale ce este in subordinea primariei. Sesizati primarul, prefectul, Inspectoratul in constructii... presa.

Dupa parerea mea poate fi vorba de un aranjament cu cei care au dat autorizatia.
Faceti sesizarile mentionate in mesajul meu anterior si in ale colegului Adriantot.
Daca faceti sesizari scrise, trebuie sa primiti raspuns in 30 de zile, tot in scris conform prevederilor OG nr.27/ 2002 art.8 aprobata prin Legea nr. 233/ 2002 privind petitiile. Cand semneaza ceva, autoritatile publice verifica de mai multe ori inainte de a semna.
Daca nu primiti raspuns in termen, puteti deschide actiune in instanta impotriva institutiilor statului conform prevederilor Legii contenciosului administrativ nr. 554/ 2004.
Si cu toate astea pare cel putin sa aibe toate hartiile. Au venit si cei de la sectia de urbanism din cadrul politiei locale si au zis ca are tot ce trebuie. Si eu cred mai degraba ca obtinerea lor este suspicioasa. Am facut sesizare scrisa la primarie inca din data de 23 februarie nici un raspuns pana acuma si nici numar de inregistrare nu am. Astept sa vad ce raspuns imi dau si dupa aia o sa le fac si la ISC dar asta incerc sa aflu daca, legal, faptul ca eu, ca apartament direct afectat de vecinatate, nu mi-am dat acordul, conteaza in ochii legii sau se aplica regula majoritatii si aia e.
Va multumesc inca o data pentru raspunsuri.